top of page

Sosyal Medya İncelemesi

         Sosyal medya hesaplarında işlenen suçları mahkemeye sunmak mevcut davalarınızda delil olarak kullanmak mı istiyorsunuz? Size ait olmayan sosyal medya hesaplarıyla işlenen suçlarla mı yargılanıyorsunuz? Kime ait olduğunu bildiğiniz ya da bilmediğiniz sosyal medya hesaplarından tehdit, hakaret ya da cinsel taciz suçuna mı maruz kaldınız? Aldatıldığınızı sosyal medyadan öğrendiniz ve mahkemeye sunmak için sosyal medya hesabının incelenmesini mi istiyorsunuz? Davalarda taraf olduğunuz kişilerle aranızda geçen Whatsapp görüşmelerinin mahkemede delil olarak kabul edilmesini mi istiyorsunuz?

         Tüm sosyal medya (facebook, twitter, whatsapp vb.) hesaplarının incelemesi uzman ve tecrübeli bilirkişi kadromuzca yapılmaktadır. Alanında yılların tecrübesine sahip ve sürekli kendini geliştirmeye devam eden Adli Bilişim Uzmanları kadromuzla 7/24 hizmetinizdeyiz.

Sosyal medya incelemesi nedir?

      Suça karıştığı düşünülen sosyal medya hesaplarının delil olarak kabul edilmesinin yanı sıra mahkeme ve savcılıkça anlaşılır hale getirilmesi için alanında uzman bilirkişilerce incelenmesi işlemine denir. Uzman bilirkişilerimiz tarafından yapılacak inceleme sonrası düzenlenecek Sosyal Medya İnceleme Raporu’nu tarafınıza karşı işlenen suçları ispatlamak veya şahsınıza altılan iftiraları bertaraf etmek için tüm kurumlara sunabilirsiniz.

         Sosyal medya incelemesinde facebook,

twitter ve whatsapp verileri hukuksal delil olarak kullanılır mı?

        Teknolojinin hızla gelişmesi sonrası teknolojik ürünler hayatımızın vazgeçilmez birer parçası haline gelmiştir. Bu gün elimizden düşürmediğimiz akıllı cep telefonları ve her eve giren internet bağlantısı bilgiye hızlı ulaşımı sağladığı gibi internet üzerinden işlenen suçlarda da artışa sebep olmuştur. Bu gün bilgisayar ve akıllı telefonla internete erişebilen yetişkin ve çocuklar mutlaka bir ya da daha fazla sosyal medya hesabı kullanmaktadır.

Sosyal medya hesapları üzerinden tehdit, hakaret veya cinsel saldırı suçlarına maruz kalınabileceği gibi günümüzde eşler arasına meydana gelen aldatma olaylarında da sosyal medya hesapları kullanılabilmektedir.

         Sosyal medya üzerinden işlenen suçlarda, sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımların ve mesajların delil olabilmesi için kanuna uygun olarak elde edilmesi gerekmektedir. Kişilerin sosyal medya hesaplarından herkese açık olarak yapmış oldukları paylaşımlar suç içeriyorsa delil olarak kabul edilebilir. Ancak hesapların şifrelerinin kırılması suçtur. Her ne kadar bu konu ile ilgili farklı yargı kararları olsa da bu hususa dikkat edilmelidir. Ancak yine bu durumda da uzman bilirkişi tarafından inceleme raporuna ihtiyaç duyulmaktadır. Çünkü bilirkişinin düzenleyeceği Sosyal Medya İnceleme Raporuyla mahkemede dikkat çekilmek istenen paylaşımlar veri güvenliği dikkate alınarak anlaşılacak şekle getirilmektedir.

Ayrıca yine sosyal medya hesaplarından olan whatsapp, viber,  facebook Messenger vb. mesajlaşma uygulamaları üzerinden yapılan mesajlaşma içeriklerinin mahkemede delil olarak kullanılabilmektedir. Mesajlaşma uygulamalarından yapılan konuşmalar/yazışmalar delil olarak bilirkişi raporlarıyla kanıtlanabilmektedir.

  DİKKAT! DİKKAT! DİKKAT! DİKKAT! DİKKAT! DİKKAT! DİKKAT!

 

        Sosyal medya hesaplarında bulunan mesajların mahkemede kesin delil olarak kabul edilmesi için adli bilişim uzmanı bilirkişi tarafından düzenlenecek rapor gereklidir. Çünkü hangi numaradan hangi numaraya ya da hangi kullanıcıdan hangi kullanıcıya mesajların, ses kayıtlarının veya resimlerin gönderildiğinin kesin tespiti bilirkişi raporuyla anlaşılır.

        Her ne kadar bu kayıtlara ilişkin bilgiler ilgili sosyal medya hesabının bağlı olduğu şirketlerden istenebilecek olsa da genellikle ilgili şirketler gizlilik sözleşmelerini bahane ederek bu kayıtları mahkemelerle paylaşmamaktadırlar. Her ne kadar bahse konu suç içerikli delil olabilecek konuşmaların akıllı telefonlarda bulunan ekran görüntüsü alma/yakalama özelliğiyle resimlerinin çekilerek alınacak çıktıların mahkemeye sunulması mümkünse de bu ekran resimlerinin kesin kanıt olması için tarih zaman ve diğer bilgilerin de açıkça tespit edilmesi, belirtilmesi ve ispat edilmesi gerekmektedir. Bu durumda Adli bilişim uzmanı tarafından düzenlenecek Bilirkişi Raporuyla mümkündür.

bottom of page