top of page
forensic-voice-large.jpg

VERİ KURTARMA 

HİZMETLERİ

Veri kurtarma hizmetleri

         Her türlü bilişim cihazlarında bilgisayar, laptop, tablet, hafıza kartı, usb bellek, cep telefonu, oyun konsolu vb. bulunan verileriniz mi kayboldu?

Bilgisayarınız bozuldu ve içerisinde bulunan önemli verileri format atmadan kurtarmak mı istiyorsunuz? İş yerinizde server olarak kullandığınız bilgisayar mı arızalandı?En mutlu anlarınıza ait ve yıllarca uğraşarak oluşturduğunuz fotoğraf ve video arşiviniz mi silindi? Geçmişe yönelik güvenlik kamerası kayıt cihazında bulamadığınız veya yanlışlıkla sildiğiniz yakın tarihli görüntülerin kurtarılması mümkün mü? Düğün, nişan, sünnet, mezuniyet vb. en özel günlerinize ait kayıtlarınız yanlışlıkla ya da içerisinde bulunduğu dijital cihazın bozulmasıyla silindi ve geri getirilmesini mi istiyorsunuz?

 

         Veri kurtarma nedir?

         Veri kurtarmanın ne olduğunu açıklamadan önce fiziğin önemli kurallarından birisini hatırlatmakta fayda var. Enerjinin asla kaybolmaması kuralı… Bu kurala göre düşündüğümüzde bu gün hayatımızın her alanında kullanmakta olduğumuz internet ve bilişim cihazlarının hepsinde yapmış olduğumuz işlemler enerjiyle ilişkilidir ve hepsi kayıt altındadır.

Bu gün artık iletişim kadar en mutlu anlarımızı kaydetmemize yarayan cep telefonlarıyla sayısız fotoğraf çekmekteyiz. Çektiğimiz bu fotoğrafları eskisi gibi çıktı alarak albümler oluşturmak yerine cep telefonlarımız ya da bilgisayarlarımızda oluşturduğumuz albümlerde tutmaktayız. Cep telefonlarıyla en mutlu anlarımızı ölümsüz hale getirdiğimiz fotoğraflar, bilgisayarımızda eğitimimiz ya da işimizle ilgili önemli bilgilerimiz her zaman için arızalar, virüs saldırıları bazen de donanımsal sebeplerle kaybolabilmektedir. Hatta yanlışlıkla silme durumlarımız bile olmaktadır.

İş yerlerimizde, şirketlerimizde artık zorunluluk olarak tutmamız gereken defterler ve kayıtları hem hızlı olması hem de hata oranı azlığı sebebiyle artık dijital olarak tutmaktayız. Ancak bu veriler bazen cihaz arızaları bazen de zararlı yazılımlar (hacker saldırısı, virüs bulaşması) nedeniyle zarar görebilmekte ve silinebilmektedir. Bazen de art niyetli çalışanlarca kasıtlı olarak silinebilmektedir.

Eğitim hayatımızda yüksek lisans için aylar ve bazen yıllarca uğraşarak yazdığımız tezler ya da kitaplar cihaz arızası ya da yanlışlıkla silinebilmektedir.

Yukarıda saydığımız ve sayamadığımız veri kayıpları için üzülmenize gerek yok. Çünkü silinen ya da içerisinde bulunan cihazın bozulmasından dolayı verileriniz silinmesi onları sonsuza kadar kaybettiğiniz anlamına gelmez.

Silinen, cihaz arızası nedeniyle veya başka bir sebeple ulaşılamayan verilerin en az zararla kurtulması için yapılması ve yapılmaması gerekenler aşağıda belirtilmiştir.

YAPILMAMASI GEREKENLER

- Yanık kokusu gelmesine rağmen çalışmayan cihazın elektrik bağlantısının kesilmemesi veya cihazın tekrar tekrar çalıştırılmaya çalışılması, (Elektronik cihazların ya da bilgisayarların elektrik kaynaklı arızalarında cihazın fişinin hemen çekilmesi ve tekrar takılmaması gerekir. Bağlantının kesilmemesi muhtemelen kısa devreden kaynaklanan arızanın tekrar tekrar elektrik verilmesiyle artması geri döndürülemez şekilde zarara uğramasına neden olabilmektedir.)

- İnternetten indirilebilen amatör veri kurtarma yazılımlarıyla verilerinizi kurtarmaya çalışmak, (Bu durum genellikle verilerin geri döndürülemez bir şekilde kaybına ya da önemli verilerin art niyetli kişilerin eline geçmesine neden olabilmektedir. Çünkü bu programlar silinen/ulaşılamayan verilerle birlikte cihazdan silinen tüm gereksiz verileri aynı cihaz içerisine geri getirmeye çalışmaktadır bu durumda genelde geri getirilen veriler mevcut cihaza kapasite nedeniyle sığmamakta ve program yarıda kesilmektedir. Bazen de bu programlar aracılığıyla cihaza virüs bulaşabilmekte ve verileri döndürülemez şekilde silmekte ya da art niyetli olarak ele geçirilmesine neden olabilmektedir.)

- Arızalan veya çalışmayan hard disk, bilgisayar vb. cihazların içini açmak, hard disk üzerinde bulunan vidaları sökmek, usb bellek ya da hafıza kartlarının devre kartlarına metal cihazların sürtülmesi,  (Arızalı/çalışmayan hard disk vb donatıların tamiri profesyonel uzmanlık gerektirmektedir. Ayrıca arızalı cihazların donanımsal arızaları uzman tarafından kolayca giderilebilecekken cihazın uygun ortamda açılmaması sebebiyle verilerin tamamen kaybı meydana gelebilmektedir.)

YAPILMASI GEREKENLER  

                           

- Yanık kokusu ya da duman çıkan cihazların derhal elektrik bağlantıları kesilmelidir.

- Amatör veri kurtarma yazılımları internetten indirilerek kullanılmamalı, yetkisiz ve yeterince uzmanlık sahibi olmayan kişilerin cihazlara müdahalesi engellenmelidir.

- Arızalı cihaz açılmamalı, hard disk üzerindeki vidalar sökülmeye çalışılmamalı, elektronik kartlara metal ya da başkaca aşındırıcı malzemeler sürülmemelidir.

- Sıvıyla temas eden cihazların elektrik bağlantısı kesilmeli, mümkünse bataryaları çıkartılmamalı, cihaz kapalıysa açılmaya çalışılmamalıdır.

- TÜM VERİ KURTARMA HİZMETLERİ İÇİN HEMEN BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Unutmayın verilerinizi sadece kullanılan profesyonel yazılımlar değil bu yazılımları ve cihazları kullanacak etkin personel kurtaracaktır. Çünkü yeterli iş tecrübesi olmayan kişilerin yapacağı müdahale verilerin tamamen kaybedilmesine neden olabilir.

Alanda yılların tecrübesine sahip uzman ve oldukça tecrübeli personelimiz kurumumuz bünyesindeki son teknoloji ve güncel sistemlerimiz/cihazlarımızla 7/24 hizmetinizdeyiz.

bottom of page