top of page
img_goruntu-inceleme-ve-netlestirme_7326

GÖRÜNTÜ VE VİDEO KAYDI İNCELEME 

GÖRÜNTÜ VE VİDEO KAYDI İNCELEME

         Park halindeki aracınıza çapıp kaçan arabanın plakası güvenlik kameralarında net olarak görünmüyor, plakanın tespiti için yardıma mı ihtiyacınız var? Herhangi bir adli olayda şüpheli şahsa ait görüntüler size benzediği için hakkınızda soruşturma var ya da dava açıldı ancak görüntülerdekinin siz olmadığınızı ispat mı etmek istiyorsunuz? Montaj fotoğraflar veya videolarla haklarınıza saldırı var ya da size şantaj yapılıyor ve siz bu görüntülerin montaj olduğunu ispat etmek mi istiyorsunuz? Başınıza gelen adli olay ile ilgili video görüntüleri elinizde ve bunu mahkemede delil olarak kullanmak için görüntüleri bir uzmanın incelemesini mi istiyorsunuz? Mevcut davanızda video görüntülerin bilirkişi tarafından yapılan incelemesinde eksik, yanlış ya da hata olduğunu düşünüyor ve tekrar inceleme yapılmasını mı istiyorsunuz? Uygunsuz içerikli sitelerde gördüğünüz videodaki kişi size, eşinize ya da çocuğunuza mı benziyor incelenmesini ve mukayese yapılmasını mı istiyorsunuz?

 

         Tüm görüntü ve video kaydı iyileştirme, inceleme ve analiz hizmetlerinde uzman ve tecrübeli kadromuzla 7/24 hizmetinizdeyiz.

        

Adli görüntü inceleme; meydana gelen adli olaya ait kamera (güvenlik kamerası, mobese, cep telefonu kamerası vb.) görüntülerinin adli makamlar önünde şüpheden uzak (üzerinde oynama yapılmadığı, montaj ya da başka şekilde tahrif edilmediği gibi) delil olarak sunulması için görüntülerin detaylı incelenmesi işlemine denir.

         Adli görüntü incelemesi neticesinde;

         Görüntülerin netleştirilmesi ile görüntüde bulunan şahıs ya da plaka gibi verilerin daha iyi görünmesini sağlanmakta ve bu şekilde videodaki şahsın tespiti kolaylaşmakta ya da trafik kazası sonrası plaka okunması sağlanmaktadır.Görüntülerin yapılan incelemesi sonrası düzenlenecek rapor ile olayın başlangıcından bitimine kadar olan safahat detaylı olarak belirtildiği için videonun anlaşılması sağlanmaktadır.

Görüntüde bulunan şahıs, nesne, araç vb.’nın mukayese fotoğraflarıyla karşılaştırılması suretiyle şüpheli ve mekân tespiti yapılmaktadır.

Görüntü ve fotoğrafların montaj olup olmadığı ile üzerlerinde tahrifat yapılıp yapılmadığı incelenmesi suretiyle şüpheden uzak delil haline getirilmesi sağlanmaktadır.

         Görüntü ya da fotoğraf içerisine/arkasına herhangi bir veri atılıp atılmadığına yönelik çözümleme çalışması ile veri/bilgi hırsızlığının tespit edilmesi sağlanmaktadır.

         Ayrıca video kaydının hangi cihaz ile hangi konumdan çekildiği ya da fotoğrafın hangi makine ile hangi lokasyondan çekildiğinin tespiti yapılmaktadır.

Görüntü ve video inceleme ile ilgili önemli bilgiler

- Video ve kamera görüntüsü netleştirme/aydınlatma vb inceleme taleplerinde; incelenmesi istenen görüntünün en ham orijinal hali inceleme sağlığı açısından önemlidir. Bazen güvenlik kamerası görüntülerinin kayıt cihazına ait monitörde oynatılarak cep telefonuyla görüntüsünün çekilerek incelenmesi istenmektedir. Bu husus inceleme yapmaya mani değildir ancak görüntü incelemenin kalitesi düşmekte bazen de karşılaştırılması istenen şahıs ya da araç plakasının tespit edilmesi zorlaşmaktadır çünkü ekrandan telefon ile çekilen görüntülerde ekran yansıma yapabilmekte görüntü çekilen ortamda ışık yansımaları parlamaları gibi incelemeyi zorlaştıran ve kalitesini düşüren etmenler olabilmektedir. Ayrıca bu durum raporda belirtilmekte ve video üzerinde montaj olup olmadığı hususu da ayrıca belirtilmektedir. Ham görüntü üzerinde profesyonel veri inceleme programlarıyla yapılacak inceleme her zaman daha kesin ve tutarlı olmaktadır. Bu sebeple lütfen incelenmesini istediğiniz güvenlik kamerası görüntülerin ham halini temin etmeye çalışınız.

- Video görüntüsü ve mukayese fotoğrafları karşılaştırmalarında;  mukayese fotoğraflarının özellikle kameranın çekim açısından çekilmesi incelemede mukayesenin daha sağlıklı yapılması açısından önemlidir. Her ne kadar bu açıdan çekilmeyen mukayese fotoğrafları ile karşılaştırma yapmak mümkünse de mukayesesi istenen kişi ya da mekânların görüntülerdeki şekliyle fotoğraflanması incelemenin daha kolay ve anlaşılır olmasını ve daha net bir şekilde sunulmasını da sağlayacaktır. Mukayese fotoğraflarının şahıs için kamerada göründüğü açılardan (ön/sağ/sol/arka/sade üst vücut ya da sade kafa) en az 5 ya da 6 tane olması, mekâna ait karşılaştırma taleplerinde mekanda çekilen görüntü ile aynı açıdan ve yakın ve uzak olarak en az 4 ya da 5 adet çekilmesi mukayesenin daha sağlıklı yapılarak sunulmasını sağlayacaktır.

- İnternet sitelerinde uygunsuz içerikte bulunan sizin, eşinize ya da çocuğunuza ait olduğunu düşündüğünüz görüntülerin mukayese incelemeleri gizlilik sözleşmesiyle güvence altında yapılmakta, görüntünün size eşinize ya da çocuğunuza ait çıkması durumunda bahse konu siteden ve diğer uygunsuz sitelerden kaldırılması ve izinsiz yayınlayanlar hakkında gerekli işlemlerin adli mercilerde yapılmasında (erişim engeli ve özel hayatın gizliliğini ihlal davalarında) delil olarak kullanabilmeniz için uzman mütalaası hizmeti verilmektedir.

bottom of page