top of page
sanayi-casusluğu-1.jpg

SANAYİ CASUSLUĞU VE SUİSTİMAL İNCELEMELERİ

 

 

 

 

Sanayi Casusluğu ve Suistimal İncelemeleri

         Şirket verileriniz çalınıyor mu? Çalışanlarınız mesai saatlerinde gerçekten çalışıyor mu yoksa çalışıyor gibi mi görünüyor? Rakip firmalar gireceğiniz ihaleleri ve ihale tekliflerinizi biliyor sizden daha iyi teklifler mi veriyor acaba sanayi casusluğuna maruz kalıyor olabilir misiniz? Şirketinizde çalınan veriler var ve siz sorumlu tutuluyorsunuz masumiyetinizi ispat etmek ister misiniz?

         Sanayi casusluğu ve sanayi casusluğu incelemesi nedir?

Bilişim ve teknolojinin gelişmesiyle internet artık lüks olmaktan çıkarak herkes için ihtiyaca dönmüştür. Şirketlerin internet üzerinden çalışmaları şirketlerin çalışma hayatlarını çok hızlandırmıştır. Ancak internetin bu kadar hızlı yayılması beraberinde bazı olumsuzlukları da getirmektedir. Bu olumsuzluklar arasında internete bağlı tüm bilgisayarları tehdit eden zararlı yazılımlar ve bilgisayar korsanları ilk sırada gelmektedir.

Kurumlar ve şirketler için hacker saldırılarından korunmak ve zararlı yazılımların kuruma vereceği zararı en aza indirmek için kurum içerisinde BT güvenlik uzmanı personeli bulundurması ve personelin eğitilmesi gerekmektedir. Ancak gerekli tüm tedbirlerin alınmasına durumunda bile şirketlerin önemli verileri (projeler, ticari sırlar, ar-ge çalışmaları, üretime ait özel bilgiler) çalınabilmektedir.

Bu gibi durumlarda akla gelen ilk şey hacker saldırısı olabileceği gibi sanayi casusluğu olabileceği de akıldan çıkarılmamalıdır. Şirketler ve firmalar ve hatta devletlerin tarihte her zaman sanayi casusluğuna maruz kalmıştır. Sanayi Casusluluğunun tarihe karıştığı algısı yanlıştır. Kişiler kimi zaman sırf casusluk hizmetiyle görevlendirilerek bu işi yaparken kimi zamanda sadece çalıştığı şirkete zarar vermek ve menfaat temin etmek amacıyla casusluk yapabilmektedir. Bazı durumlarda ise çalışanın farkına varmadığı ya da ihmali sonucu şirket bilgisayarlarına bulaşan zararlı yazılımlar aracılığıyla da casusluk gerçekleşmiş olabilir. Çünkü şirketlerin ürettikleri ve alanında yetkin oldukları verilerin değeri çok yüksek bedellerle rakip firmalara satılabilmektedir. Bu durum şirkete mali anlamda zarar vereceği gibi şirket imajını da olumsuz olarak etkilemektedir.

Sık karşılaşılan casusluk faaliyetlerinden bazıları, çalışanın önemli bilgi ve verileri mail yoluyla göndermesi, verileri usb bellek ya da CD/DVD kopyalayarak şirketten/kurumdan çıkarması ya da çalışanın bilerek veya ihmalle şirket bilgisayarlarına/sunucularına virüs bulaştırması sonrası meydana gelen hack durumu olabilmektedir. Ayrıca şirket/kuruma gelen kişilerin firma ile ilgili bilgi toplamaları, şirket çöplerinde bulunan evrakların toplanarak incelenmesi ve şirket bilgisayar ağlarının takip/dinleme/analizi sonucu meydana gelebilmektedir.

Şirketler sanayi casusluğuna karşı gerekli bütün önlemleri almalıdır. Alınan tüm önlemlere rağmen yinede sanayi casusluğuna maruz kaldığınızı düşünüyorsanız bizimle irtibata geçerek ücretsiz danışma hizmetimizden faydalanabilirisiniz.

Size sunacağımız Sanayi Casusluğu İnceleme Hizmetiyle alanında uzman ve üstün iş tecrübesine sahip adli bilirkişi hizmetimizden 7/24 faydalanabilirsiniz. İnceleme sonrası uzman bilirkişilerimiz tarafından düzenlenecek raporu adli ve idari tüm kurumlara delil olarak sunabilirsiniz.

         Suistimal ve suistimal inceleme hizmetleri nedir?

         Teknolojinin gelişmesiyle internete erişmek günümüzde çok kolay bir hale gelmiştir. İnternet erişiminin artması faydamıza olduğu kadar dikkat edilmediğinde zararımıza olabilmektedir. Günümüzde bağımlılık hatta hastalık haline gelen sosyal medya bağımlılığı hem sosyal hem de iş hayatımızı olumsuz etkilemektedir. Kararında kullanılan internetin faydası zararından çoktur.

         Günümüzde şirketler ve kurumların en önemli sorunlarından birisi de şirket/kurum imkânlarının suistimal edilmesidir. Bu kimi zaman çalışanın kurum ekipmanlarını (internet,bilgisayar,tarayıcı,yazıcı,faks,telefon,vs.) şahsi amaçları için kullanması ya da kurum ekipmanlarıyla üçüncü firmaların işlerini takip etmesi/yapması olabileceği gibi en masum haliyle şirket işlerinde geçirmesi gereken zamanını iş sözleşmesine aykırı olarak sosyal medya hesaplarında, internette sörf yaparak ya da oyun oynayarak geçirmesidir.

         Şirkette/kurumda/firmada meydana gelen suistimal olaylarında, suistimalin ispatı için dijital verilerin usulüne uygun olarak alınması, analiz edilmesi ve adli olarak delil olarak kullanılabilmesi için uzman yardımına ihtiyaç duyulmaktadır.

         Size sunacağımız Suistimal İnceleme hizmetiyle alanında uzman ve üstün iş tecrübesine sahip adli bilirkişi hizmetimizden 7/24 faydalanabilirsiniz. İnceleme sonrası uzman bilirkişilerimiz tarafından düzenlenecek raporu adli ve idari tüm kurumlara delil olarak sunabilirsiniz.

bottom of page