top of page

 

         Kriminal inceleme nedir? Kriminal inceleme neden yapılır? Kriminal inceleme sonucu ne olur? Kriminal raporu nedir? Kriminal incelemenin davalar üzerindeki etkisi nedir? Kriminal inceleme yaptırmalı mıyım? Hangi konularda kriminal inceleme yapılır?

 

         Kriminal inceleme suç ile ilgili delillerin teknik ve bilimsel olarak incelenmesi ve inceleme sonrası analiz edilerek değerlendirilmesi işlemidir. Yapılan inceleme ve analiz sonrası değerlendirmeler rapor haline getirilerek incelenen materyallere delil mahiyeti kazandırılmaktadır. Hazırlanan raporlar sonrası kriminal incelemesi yapılan olayın detayları ortaya çıkartılmış ve anlaşılması sağlanmış olur.

Kriminal incelemeleri alanında uzman ve tecrübeli bilirkişilerin yapması önemlidir. Çünkü uzman tarafından yapılmayan müdahalelerde veri kaybı yaşanacağı gibi kriminal verilerin delil bütünlüğü bozulmaması sonucu delil mahiyetini yitirmesi durumu da meydana gelmektedir.

          Her birisi kendi alanında uzman ve oldukça tecrübeli Kriminal inceleme uzman bilirkişilerimizle 7/24 yanınızdayız. Ücretsiz danışmanlık hizmeti için bizi mutlaka arayın.

         Kriminal incelemelerin davalar üzerindeki etkisine gelecek olursak, yapılan yargılamalarda haklı haksız tarafların ya da mağdur olup olunmadığının tespiti için öncelikle olayın tam olarak anlaşılması gerekmektedir. Bazı durumlarda dava dosyasında bulunan evraklar olayın tam olarak anlaşılmasını sağlayamamakta ve dosya da bulunan deliller tam olarak anlaşılamamaktadır. Bu gibi durumlarda kanun bahse konu delillerin bilirkişi ve uzman tarafından incelenmesine izin vermiştir. Yapılacak kriminal inceleme sonrası deliller ve olay daha iyi anlaşılmakta ve dava sonucunda oluşacak kanaat daha sağlıklı hale gelmektedir.

         Ayrıca bazen dosya içerisinde bulunan deliller ile ilgili mahkeme tarafından atanan bilirkişilerce düzenlenen raporlarda istenilen detayları içermemekte ya da hatalı olabilmektedir. Bu gibi durumlarda da mahkemede yanlış kanaat oluşmaması için uzman mütalaası alınarak tekrar kriminal inceleme yaptırılması yerinde olur.

 

         Kriminal inceleme yapılan alanlardan örnekler;

  • Bilgisayar, hard disk, ssd disk, usb bellek, CD/DVD, Cep Telefonları, Smartphone incelemeleri,

  • Olay Yeri İncelemesi,

  • Görüntü İyileştirme, Karşılaştırma ve İncelemeleri (cinayet, hırsızlık, dolandırıcılık vs.),

  • Ses inceleme, Karşılaştırma, döküm ve İncelemeleri (tehdit, hakaret, cinsel suçlar vs.)

  • Belge, Yazı, İmza ve Tahrifat, sahtelik iddiası incelemeleri (Çek, senet, bono, sözleşme vb. imza incelemesi, kıymetli evrak incelemeleri ve PDF tapu imza incelenmesi vs.),

  • HTS/Baz analizler ve incelemeleri (boşanma davaları, cinsel suç davaları vs.),

  • Trafik kazası incelemeleri (Hasar ve kusur tespiti, Plaka tespiti,Görüntü netleştirme,Araç KM tespiti,Araç değer kaybı tespiti),

bottom of page