top of page
12mayis_computer_forensic.jpg

ADLİ BİLİŞİM İNCELEME

       Bilgisayar/Cep telefonu vs. hacker saldırısı/virüs saldırısı yapıldı ve bilişim sistemlerinize zarar mı verildi? Bulaşan virüs sonrası sistemleriniz çalışmıyor ya da sistemde bulunan verileriniz bozuldu/yok edildi/değiştirildi mi? Banka ve kredi kartlarınızdan bilginiz dışında harcama mı yapıldı? Bankacılık internet şifreleriniz mi çalındı? Kişisel verileriniz izniniz dışında kayıt edildi, ele mi geçirildi ya da yok mu edildi? Sanal ortamdan ya da telefondan (ses kaydı/mesajlaşma programları vs) hakarete mi uğradınız? Cep telefonu görüşmeleriniz izinsiz kanuna aykırı kayıt mı edildi? Sanal ortamdan dolandırıldınız mı? Sizin ya da çocuklarınıza karşı müstehcenlik suçu mu işlendi?

      Yukarıda saydığımız ve sayamadığımız elektronik ortamda işlenen bir çok suç adli bilişim inceleme içerisine girer ve uzmanından alınacak bilirkişi raporlarıyla suç ispatlanabileceği gibi masumiyette ispatlanabilmektedir.

             Adli bilişim alanında hizmet alabileceğiniz bazı alanlar aşağıda belirtilmiştir.

      Veri güvenliği (veri gizliliği, veri kaybı ve veri silme, veri kurtarma, verilerin şifrelenmesi, şifrelenen verinin çözümü, gizli dosya ve klasör tespiti), görüntü inceleme ve analiz, ses çözümü ve analizi, network sistemleri ve veri tabanı incelemeleri, bilgi güvenliği, şirket içi dolandırıcılık, finansal denetimler kapsamında inceleme, iç denetim, penetrasyon testleri, veri kurtarma, stenografi, ISO 27001 & iç denetim danışmanlığı, dijital delillerde teknik incelemeler ve tespitler, internette itibar koruma, HTS/baz istasyonu lokasyon ve GPS incelemeleri, Stenografi, Ticari Anlaşmazlıklar Sonucunda Veri Analizi, Fikri ve Sınai Haklar.

         Alanında uzman ve tecrübeli kadromuzla her türlü adli bilişim incelemesi ihtiyaçlarınızda 7/24 yanınızdayız. Bizi arayabilir ve ücretsiz danışmanlık hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

          Adli bilişim nedir?

       Elektronik ortamda depolanan verilerin adli bilişim uzmanı tarafından toplanarak adli olaylarda delil olarak kullanılması amacıyla analiz edilmesi işlemine denmektedir. İşlemin doğru yapılması için uzman tarafından uluslar arası prosedürlere ve metotlara uyulması gerekmektedir.

         Adli bilişim uzmanı görevlendirilmesi sonrası, kanunlara uygun alınan imajlar ya da da alınacak imajlar üzerinde verilerin hukuki bütünlüğünü ve delil olma vasıflarına zarar vermeden adli bilişim alanında uluslar arası düzeyde kullanılan profesyonel programlar aracılığı ile yapacağı analiz işlemi sonucu elde ettiği verileri Mahkemeye rapor olarak sunmaktadır.

         Adli bilişim alanına giren deliler aşağıda ayrıntılarıyla belirtilmiştir. Bu verilerin delil niteliğini kaybetmemesi için dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunun için verilerin herhangi bir kişi tarafından değil de alanında uzman ve yeterli tecrübesi olan adli bilişim uzmanı tarafından incelenmesi gereklidir. Alanında uzman ve tecrübeli kadromuzla tüm adli bilişim hizmetleriyle 7/24 yanınızdayız.

         Adli bilişimde delil olarak kullanabilecek veriler;

 • Bilgisayar Sistemleri (Masa üstü, diz üstü, tablet, cep bilgisayarları, serverler vb.)

 • Bilgisayar Bileşenleri (hard diskler, ssd diskler)

 • Erişim Kontrol Araçları (parmak izi okuyucu, kapı şifreli kilitleri)

 • PDA ve Palm Cihazları (cep bilgisayarları)

 • Hafıza Kartları

 • Harici Hard diskler

 • Network Araçları (ağ bağlantı cihazları)

 • Yazıcılar, Tarayıcılar, Fotokopi Makineleri,

 • Çıkarılabilir Yedekleme Üniteleri (NAS sistemleri)

 • Kredi Kartı Okuyucuları

 • Dijital Kameralar, dijital saatler

 • Çağrı Cihazları, Telefonlar, GPS cihazları

bottom of page