top of page
telefon-kriminal-inceleme.jpg

BİLGİSAYAR ADLİ BİLİŞİM İNCELEME

         İş yerinde işinize ait özel bilgiler çalınıyor sanayi casusluğuna mı maruz kalıyorsunuz bunun nereden kaynaklandığı öğrenmek ister misiniz? İş yerinizde kurumunuza zarar veren birisi var ve siz bunun kim olduğunu öğrenmek ister misiniz? İş yerinizde ya da kurumunuzda şahsınıza atılan iftiralara karşı yardıma mı ihtiyacınız var? Bilgisayarınıza virüs girdi/çalışmıyor format atmadan verilerinizi kurtarmak istiyor musunuz? Boşanma ve tüm adli davalarınızda bilgisayarda olan verileri mahkemeye delil olarak sunmak ister misiniz?  Tarafı olduğunuz davalarda bilgisayar incelemesi yapan bilirkişinin tespitlerinin eksik yanlış ya da hatalı olduğunu düşünüyor ve karşı bilirkişi raporu hazırlatmak mı istiyorsunuz?

         Yukarıda saydığımız ve sayamadığımız tüm adli bilişim bilgisayar inceleme hizmetleriyle alanında uzman ve oldukça tecrübeli adli uzman bilirkişi kadromuzla 7/24 sizlerin hizmetinizdeyiz.

         Teknolojinin hızla gelişmesiyle her eve hatta ceplerimize giren bilgisayarlar ve internet bilgiye hızlı ulaşmamızın yanında bu alanda işlenen suçlarında artmasına neden olmuştur.Önceki dönemlerde yazılı olarak tutulması gereken çoğu önemli bilgi şu an hem zamandan hem de yerden tasarruf amacıyla dijital olarak tutulmaktadır. Bu durum bu önemli bilgilere yönelik hırsızlıkların dijital ortama kaymasına neden olmuştur. Bu gün internet üzerinden çalışmakta olan her işletme ve kurum yeterli güvenlik önlemlerini almış bile olsa siber saldırılara maruz kalabilmekte ve bu sebeple zarara uğrayabilmektedir. Bu durum genellikle verilerin çalınması, verilerin kayıtlı olduğu sunucu/bilgisayarların şifrelenmesi veya çalışamaz hale getirilmesi sonrası fidye isteme şeklinde olabilmektedir. Bazı durumlarda da kurum/şirket içerisinden art niyetli çalışanlarca da şirketler zarara uğratılabilmekte ve verileri ya da çok önemli projeleri çalınabilmektedir.Ayrıca günümüz bilgisayar ve internet dünyasında olan çoğu zararlı yazılımların ve oyunların hedefinde gözlerimizden sakındığımız çocuklarımız olmaktadır. Bazen de çocuklarımız art niyetli insanların/oyunların sanal zorbalık ya da tacizine uğrayabilmektedir.Yine teknolojinin gelişmesiyle internet kullanıcıları arasında yaygın olarak kullanılan sosyal medya hesapları üzerinden eşler arasında aldatma olayları çoğalmıştır.

         Adli bilişim bilgisayar incelemesi nedir?

         Adli bilişim isminden de anlaşılacağı üzere sanal/bilişim sistemleri üzerinden işlenen suçlarda suçta kullanıldığı değerlendirilen ya da düşünülen tüm bilişim sistemlerinin incelenmesi analiz edilerek suç delillerinin ortaya çıkarılması işlemidir. Adli bilişim bilgisayar incelemesi ise suç işlendiği düşünülen Hard diskler-SSD diskler-Harici taşınabilir Hard diskler, CD/DVD ler, disketler, USB bellekler, ZIP,DAL,DLT formatlı teyp yedekleme birimlerinde, hafıza kartlarında, dijital fotoğraf makineleri, kameralarda, el bilgisayarlarında (PDA, PALM, PocketPC, Tablet PC), cep telefonları, oyun konolları, akıllı tvler, hafızalı medya oynatıcılar, internet network ortamları, network cihazları, hafızalı yazıcı/tarayıcı/faks makineleri, SCADA sistemleri vb. sistemlerde bulunan verilerin analiz edilmesi işlemine denmektedir.

         Bilirkişi tarafından yapılan inceleme ve analiz sonrası verilerin delile dönüştüğü, adli ve idari kurumlarda anlaşılmasının sağlandığı uzman bilirkişi raporu hazırlanmaktadır.

         Adli bilişim bilgisayar incelemesi neden gereklidir?

         Suç delilleri düzgün ve usulüne uygun toplandıktan sonra yapılacak doğru inceleme sayesinde suç ispat edilebileceği gibi masumiyette ispatlanabilmektedir. Ayrıca bilgisayar gibi sanal ortamda işlenen suçlarda suç kanıtlarının mahkemelerde şüpheden uzak kesin delil olarak kabulü için verilerin bozulmadığının, değiştirilerek tahrifata uğramadığının, zaman ve tarih bilgilerinin detaylı olarak ispatı gerekmektedir. Bu husus da uzman bilirkişinin inceleme ve analiz sonrası düzenleyeceği ekspertiz raporuyla mümkündür. Bilirkişi incelemeleri mahkemede delil olarak kabul edilmektedir. Ancak hüküm kanaati her zaman mahkeme başkanlığındadır.

bottom of page