top of page
verikurtarma-5-300x245.jpg

CEP TELEFONU ADLİ BİLİŞİM İNCELEMESİ 

         Cep telefonunuz üzerinden yaptığınız mesajlaşmaları (sosyal medya whatsapp, viber, facebook, instagram vb.) tarafı olduğunuz mahkemede delil olarak kullanmak mı istiyorsunuz?  Cep telefonunuz bozuldu tamiri mümkün değil ve içerisinde sizin için çok önemli fotoğraflar ve ya bilgiler vardı bu verilerinizi kurtarmak ister misiniz? Cep telefonunuza da bulunan maillerin ve diğer bilgilerin detaylı olarak incelenmesini mi istiyorsunuz? Adli olayda el konulan cep telefonunuzun alınan imajının açılmasının mı istiyorsunuz?

         Cep telefonu adli bilişim incelemesi nedir?

         Adli bilişim incelemesi; elektronik olarak depolanan verilerin adli bilişim uzmanı tarafından adli olaylarda delil olarak kullanılabilmesi için analiz edilmesine denir. Cep telefonu adli bilişim incelemesi de aynı şekilde cep telefonu ve akıllı telefonlarının içeriklerinde bulunan verilerin adli bilişim uzmanı tarafından içeriklere ve cihazlara zarar vermeden, veri bütünlüğünü bozmadan analiz edilerek mahkemelerde delil olarak kullanılmasını sağlamak için raporlaştırılması işlemine denir?

         Cep telefonu adli bilişim incelemesi için mahkeme kararı gerekli mi?

         Adli olaylarda dosyada bulunan dijital verilerin incelemeleri için mahkeme kararı genellikle gereklidir. Ancak mahkeme dosyasına delil olarak girmemiş ve taraflardan birisinin delil olarak girmesini istediği durumlarda alanında uzman bilirkişi tarafından düzenlenecek ve tüm adli bilişim şartlarının sağlanmasıyla oluşturulacak adli bilirkişi raporlarında mahkeme kararları aranmamaktadır. Bazen de mahkeme öncesi kolluk aşamasında el konulan delillerin emniyet ya da jandarma birimlerinde alınan imajlarının avukatlara ve şahıslara teslim edilen imaj örneklerinden de inceleme yapılabilmektedir. Ayrıca dava dosyasında bulunan mevcut bilirkişi veyahut polis ya da jandarma görevlilerince yapılan incelemelerdeki eksik, yanlış veya hataların belirtilmesi içinde uzman mütalaası düzenlenmektedir. Mevcut davaya atanan bilirkişi incelemelerine karşı da uzmanından mütalaa hizmeti alınmaktadır.

         Cep telefonu adli bilişim hizmetine neden ihtiyaç vardır? Yaptırmak zorunda mıyım?

         Uzmanından alınacak bilirkişi hizmeti zorunlu değildir. Ancak bazı verilerin/dijitallerin mahkemelerde delil olarak kabul edilmesi için bilirkişi raporu gerekmektedir. Çünkü uzman bilirkişinin, dijital veri üzerinde yapacağı inceleme uluslar arası düzeyde kullanılan programlarla yapılacağından verinin delil olarak kabulü için gereken (zaman/tarih/kişi vs.) tüm bilgileri içerecektir. Ayrıca uzman bilirkişi tarafından hazırlanacak raporla mahkemede delilin tam olarak anlaşılması sağlanacak, delilde belirtilmesi ve dikkat çekilmesi istenilen alanlar daha anlaşılır bir şekilde yer alacaktır.  

         Özel olarak cep telefonumun detaylı incelemesini yaptırabilir miyim? Bozulan cep telefonumun içerisindeki önemli bilgilerimin kurtarılması mümkün mü?

         Evet, istemeniz halinde cep telefonunuzun adli bilişim hizmetleri kapsamında alacağımız imajı üzerinden inceleme yapabilir, içerikte bulunan verilerin bir örneği tarafınıza uygun şekilde teslim edilebilir. Bozulan ve içerisindeki verilerin silinmeden ya da kaybedilmeden tamiri mümkün olmayan cihazlarda cihazın o anki durumuna göre içerisindeki sizin için önemli veriler kurtarılabilmektedir. Ancak bu konuda kesin konuşmak mümkün değildir. Cihazın ön incelemesinin yapılarak verilerin kurtarılabilir olup olmadığının ayrıca incelenmesi gerekmektedir. Alanında uzman kadromuz veri kurtarma alanında da oldukça başarılıdır.

         Cep telefonumdan bilerek ya da bilmeden sildiğim verilerin geri getirilebilmesi mümkün müdür?

         Cep telefonlarınızdan bilerek ya da bilmeden sildiğiniz tüm veriler uzman bilirkişilerimizce alanda tüm resmi kurumlarda kullanılan adli bilişim veri kurtarma yazılımlarıyla yapılacak incelemeyle geri getirilebilir. Ancak bunun için cep telefonunun durumu silinen verilerin durumu gibi önemli hususlar vardır. Ancak veri kurtarma alanında da sektörün en tecrübelileri olan uzman bilirkişilerimizce veri kurtarılması sağlanmaktadır.

         Cep telefonu adli bilişim incelenmesiyle hangi verilere ulaşılabilir?

         Cep telefonun uzman bilirkişilerce yapılacak incelemesi sonrası, telefon içerisinde bulunan telefon rehberi, arama kayıtları, sms/mms kayıtları, takvim ve hatırlatıcı kayıtları, fotoğraflar, videolar, ses dosyaları, internet geçmiş kayıtları, bluetooth/kızılötesi bağlantı kayıtları, telefon kullanıcı bilgilerine ulaşılabilmektedir.Ayrıca cihaza takılı sim kartların ve hafıza kartlarının da incelemesi yapılabilmektedir. Zaten incelenmesi yapılacak cihaza ait tutarlı ve tam bilgi elde edilebilmesi için cihaza takılı sim kart ve hafıza kartlarının incelemeye cihazla birlikte verilmesi önemlidir.

         Hangi cep telefonlarının imajını alabilir, incelemesini yapabilirsiniz?

         Sektörde öncü olan kurumumuz, alanında uzman ve üst düzey tecrübeli kadromuzla tüm cep telefonlarının, akıllı telefonların ve cep bilgisayarlarının uluslar arası düzeyde ve kriminal laboratuvarlarınca kullanılan program ve yazılımlara imajını alabilir ve incelemesini yapabilir.

         Cep telefonu Adli bilişim incelemesi ne kadar sürer?

         Bu süre işin mahiyetine, talep edilen verilere göre ve incelenen cihazlara göre değişiklik gösterebilmektedir. Genel olarak 2-15 gün içerisinde inceleme tamamlanarak teslimi yapılmaktadır. Çünkü normal cep telefonlarının incelemesi sonucu elde edilecek verilerin azlığı yanında hafıza kısmı büyük akıllı cep telefonlarının imajlarının alınma süresinden, imajların analizine kadar geçerli etmenler vardır. Ancak özel durumlarda bu sürenin kısaltılması bazen mümkün olmaktadır.

         Cep telefonu incelemesi ile ilgili bilmem gereken özel durumlar nelerdir?

         Öncelikle mümkünse cihaza takılarak kullanılan sim kart ve varsa hafıza kartlarının da inceleme aşamasında teslimi önemlidir. Yapılacak ön inceleme sonrası esas inceleme yapılaması istenilen ve anlaşma yapılması durumlarında cihazınızın ve cihaza takılı sim kart ve de hafıza kartlarının imajı alınacak ve tarafınıza teslim edilecektir. İncelemeler veri güvenliği açısından alınan imaj üzerinden veri yazma koruma programları aracılığıyla yapılacak cihazın tarafımıza teslim saati ve imaj alma saati ayrıca hash değerleri düzenlenecek rapora ayrıntılarıyla yazılacaktır.İncelenmesi için tarafımıza teslim edilen telefonların, sim kartların ve hafıza kartlarının varsa şifrelerinin de teslim edilmesi gerekmektedir. Çünkü cihaz, sim kart ya da hafıza kartının şifreli olması durumlarında inceleme yapmak bazen mümkün olmamaktadır. Ayrıca cihaza ait bulut sistemlerinde de veri kaydı bulunuyorsa ve bu verilerinde incelenmesi talep edildiği durumlarda bulut sistemlerinin (icould, google drive, Microsoft OneDrive, özel bulut hizmetleri vb.) şifre bilgileri de gerekmektedir.

         Silinen verilerin kurtarılması talepli başvurularda karşılaşılan en büyük zorluklardan birisi başvurucuların cihazları inceleme öncesi internetten indirdikleri lisanssız programlarla kurtarmaya çalışmalarıdır. Bu tür programlar cihaza indirildiğinde öncelikle silinen verilerin üzerine/yerine kaydedilebilmektedir. Ayrıca bu programlar cihaz üzerinden çalıştırıldığında silinen verileri kayıt etmek için yine cihazın hafızasını kullanmakta ve önemsiz verileri önemli verilerin üzerine kaydedebilmektedir. Bu durumda verilerin kurtarılmasını zorlaştırmakta hatta imkânsız hale getirebilmektedir. Bu sebeple silinen verilerin kurtarılması talepli incelemelerinizde cihaza yeni yükleme yapmamanız önerilir.

bottom of page