top of page
040320181629526571889_2-41.jpg

CEP TELEFONU CASUS YAZILIM TESPİTİ 

                                                               

          Cep telefonunuz takip ediliyor mu? Telefonunuzun bataryası çabuk bitiyor kullandığınızdan fazla internete girmiş gibi mi görünüyorsunuz? Cep telefonunuz anormal mi çalışıyor kendi kendine kapanıp açılıyor mu? Telefon görüşmelerinizde anormal sesler mi geliyor? Cep telefonunuza ilginç ve anlamsız mesajlar mı geliyor? Cep telefonunuza sizin yüklemediğiniz uygulamalar mı yükleniyor? Telefonunuzda casus yazılım olduğunu mu düşünüyorsunuz?  Eşiniz veya ortağınız yaptığınız özel görüşmeler sonrası hemen sizi arıyor ve haberi olmayan konuşmalarınızla ilgili mi üstü kapalı mı konuşuyor?

 

         Cep telefonu casus yazılım uygulaması nedir?

 

         Günümüzde her insan için artık lüks olmaktan çıkarak ihtiyaç haline gelen akıllı cep telefonları kullanımının kolay olmasının yanında pek çok güvenlik açığı barındırmaktadır. Günümüz de kötü niyetli olmadığını iddia etse de çoğu insan eşi, nişanlısı, sevgilisi, arkadaşı ya da iş ortağının kimlerle görüştüğünü öğrenmek ve takip etmek isteyebilmektedir. Bazı durumlarda da rakip firmalar ya da çalışanlar da birbirini takip etmek isteyebilir. Ancak bu durum suçtur. Özel hayatın gizliliği Anayasamız ve kanunlarımızla koruma altına alınmıştır.

 

         Casus yazılım, yüklendiği cihazda işlenen (yapılan) tüm verilerin toplanması ve üçüncü bir konuma gönderilmesini sağlayan kötü amaçlı bir yazılımdır.

Casus yazılımlar yüklendikleri cep telefonu veya tablette bulunan tüm verilerin (cihazda bulunan mesajları, rehberi, fotoğrafları, internet tarama verileri, bankacılık, e-devlet vb. tüm özel şifreyle girilmesi gereken sistemlere ait kullanıcı adı şifre vs. bilgileri gibi) ele geçirilmesine neden olur.

 

         Casus yazılımlarla;

- Sosyal medya hesaplarınız (facebook, whatsapp, Skype, ınstagram, telegram vb.) takip edilebilir şifrelerinizi ele geçirebilir.

- Yapmış olduğunuz tüm telefon görüşmeleriniz (internet üzerinden ve hatta görüntülü görüşmelerde dahil), SMS’leriniz, mailleriniz takip edilip kayıt altına alınabilir.

- Herhangi bir görüşme yapmasanız ya da uygulama kullanmasanız bile casus yazılımın yüklü olduğu cihazın bulunduğu ortamın, telefonun kamerasıyla görüntü kaydı alınabileceği gibi cihazın mikrofonuyla ses kaydı da yapılabilir.

 

         Cep telefonumda/tabletimde casus uygulama yüklümü nasıl anlarım?

Cep telefonunda/tablette casus uygulama olup olmadığı uzaktan erişimle anlaşılamaz ancak bazı durumlarda cihazınızda casus yazılım yüklü olup olmadığına dair şüphe oluşturabilmektedir.

 

         Bu durumlardan bazıları şunlardır;

1- Cep telefonu/tablet aşırı ısınabilir ve kendi kendine kapanıp açılabilir, ayrıca cihaz anormal çalışabilir. (Kendi kendine uygulama açma kapatma, mesajları okundu gösterme, tarafınızdan yapılmayan ararları değiştirme vs.)

2- Cihazın internet veri kullanımında anormal bir artış olabilir. Faturalarınızda internet kullanım faturaları anormal bir şekilde artış gösterebilir ya da paketinizdeki internet kullanımınız anormal bir şekilde hızlı tükenebilir.

3- Cihazınıza tanımadığınız numaralardan ya da göndericisi olmayan içeriğinde anlamadığınız ibareler olan, karışık mesajlar ya da uyarılar gelebilir.

4- Rehberinize/cihazınızda kayıtlı kişilere (sms ya da sosyal medya hesapları üzerinden) sizin göndermediğiniz ancak cihazınızdan gönderilen (istenmeyen bazen de uygunsuz) mesajlar gönderilebilir.       

5- Cep telefonunuzda/tabletinizde sizin yüklemediğiniz ya da daha önce hiç görmediğiniz veya uygulama ikonuyla alakası olmayan uygulamalar yüklenmiş olabilir.

 

         Yukarıda saydığımız durumlar varsa ya da bizim sayamadığımız durumlardan birisinden dolayı cep telefonunuzda/tabletinizde casusu yazılım olduğundan şüpheleniyorsanız ücretsiz danışmanlık hizmeti sonrası inceleme için cep telefonunuzu/tabletinizi bize ulaştırmanız gerekmektedir. Vereceğiniz inceleme izni sonrası ücreti karşılığında düzenleyeceğimiz inceleme raporuyla telefonunuzda/tabletinizde casus uygulama olup olmadığını öğrenebilir ve adli mercilere müracaatta bulunabilirisiniz.

 

         Cep telefonumda/tabletimde casus uygulama yüklü çıkarsa ne yapabilirim?

         Casus uygulama yüklenmesi kanunlarımızda bulunan Özel Hayata ve Hayatın Gizli Alanına Karşı Suçlar, Bilişim Sistemine Girme,  Sistemi Engelleme, Bozma, Verileri Yok Etme veya Değiştirme ve Kişisel Verilerin Korunması Kanununu ihlal etme suçlarını oluşturur.

         Casus yazılım tespiti yaptırmak istediğiniz cihazınızı bize ulaştırmanız halinde cihazınız uluslar arası kullanımda olan özel teknik cihazlar ve programlarla incelenerek rapor yazılacaktır. Bazı durumlarda casus uygulamanın verileri gönderdiği cep telefonu numarası veya internet siteleri de tespit edilebilmektedir.

         Yapacağımız inceleme sonrası düzenlenecek raporla idari makamlara başvurabilir ve adli mercilere suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

bottom of page